Митове
Тук можеш да научиш повече за митове за ЛГБТИ+ общността
МИТ
РЕАЛНОСТ
Хомосексуалността е „западен феномен“.
Това е невярно. ЛГБТИ хората съществуват навсякъде – във всички страни, сред всички етнически групи, на всички социално-икономически нива и във всички общности по света, и това е така от много дълго време. Истината е, че много от законите, които продължават да криминализират и наказват ЛГБТИ хората в недемократични авторитарни режими са западни по произход и са наследство от колониализма.
ЛГБТИ хората са „ненормални“; те са „тенденция“ и творение на
модерната епоха.
Хомосексуалността е съществувала винаги. Почти всяка страна има записана история на хора, чиято идентичност, разнообразни телесни прояви и поведение имат голяма прилика с това, което днес наричаме хетеросексуалност, бисексуалност, хомосексуалност, интерсексуалност или транссексуалност. Хората с различни полови характеристики показват естествени и разнообразни телесни прояви, които винаги са съществували в човешкия вид.
ЛГБТИ хората искат „специални права“, които са за сметка на
правата на другите.
Няма специални права, изисквани от или за ЛГБТИ хора. ЛГБТИ хората искат да се ползват от същите човешки права и основни свободи, на които всяко човешко същество има право. За съжаление, тези права и свободи са отказани на милиони хора по света, включително и в България. Само у нас са нарушени 300 права на ЛГБТИ хората, показва анализ на младежката ЛГБТИ организация „Действие“.
Да си ЛГБТИ е интимен въпрос.
Всяко човешко същество има полови характеристики, полова идентичност и сексуална ориентация, но основно ЛГБТИ хората са дискриминирани и преследвани заради техните и обвинявани за насилието, на което са подложени. Хетеросексуалните хора могат да общуват свободно, да демонстрират интимност с партньорите си и да участват в обществения живот, без да е необходимо да крият кои са. Към момента това не се отнася за ЛГБТИ хората.
Хомосексуалността и трансджендър идентичността са психични
разстройства, които могат да бъдат излекувани.
Според Световната здравна организация (СЗО) нито хомосексуалността, нито транссексуалността представляват ментално разстройство или болест. Всеки човек има полова идентичност, включително транссексуалните хора; единствената разлика е, че тяхната се различава от определената им по рождение. Хомосексуалността е естествена и непатологична вариация на човешката сексуалност. СЗО също подчертава, че сексуалната ориентация и половата идентичност не могат да бъдат променяни. Опитите за насилствена промяна на сексуалната ориентация на лесбийките, гейовете и бисексуалните хора или половата идентичност на транссексуалните и интерсекс хората, например чрез „конверсионни терапии“, са неефективни и представляват изтезание и нечовешко отношение. Всъщност ЛГБТИ хората са изложени на повишен риск от психични заболявания, свързани с дискриминация и насилие.
Интерсексът е медицинско състояние, което може да бъде
излекувано.
Да бъдеш интерсекс не е здравословен проблем сам по себе си. Има само някои случаи, в които трябва да се извърши хирургическа интервенция по жизненоважни причини. И все пак, много интерсекс бебета и деца са подложени без съгласие на ненужни, нежизненоважни хирургични и медицински процедури, които единствено целят да накарат външния вид на тялото им да съответства на бинарната визия за пола. Тези често необратими процедури могат да причинят постоянно безплодие, болка, загуба на сексуално усещане и психическо страдание, включително депресия, през целия живот.
Да бъдеш сред ЛГБТИ хора или да имаш достъп до информация
за хомосексуалността застрашава благосъстоянието на децата.
Прекарването на време с хора, които са ЛГБТИ, или научаването за тяхното съществуване не оказва влияние върху сексуалната ориентация или полова идентичност на непълнолетните, нито вреди на тяхното благосъстояние.
Даването на видимост на проблемите на ЛГБТИ в образованието
и/или сексуалното образование насърчава децата и юношите да
станат ЛГБТИ.
Приобщаващото образование не кара децата да бъдат ЛГБТИ, а по-скоро им дава инструментите да разберат колко разнообразни са полът, сексуалността и човешките тела, да осъзнаят кои са и кои не са. То намалява риска от излагане на тормоз и насилие в училище чрез насърчаване на безопасна и подкрепяща среда без срам. ЮНЕСКО се застъпва за цялостно сексуално образование (CSE) повече от 10 години. „Значителен набор от доказателства показва, че CSE дава възможност на децата и младите хора да развият точни и подходящи за възрастта знания, нагласи и умения; положителни ценности, включително зачитане на човешките права, равенство между половете и многообразие, както и нагласи и умения, които допринасят за безопасни, здрави, положителни взаимоотношения“, сочи ЮНЕСКО.
Семейството се състои от съпруг, съпруга и деца. Други форми
на семейства са неестествени и излагат децата на риск.
Съществуват множество социологически и психологически изследвания, които показват, че децата, отгледани в нетрадиционни семейства, не са в по-лошо положение от другите деца, нито пък за тях е по-вероятно да станат гей. Различни семейства (извън хетеронормативния модел на съпруг, съпруга и деца) винаги са съществували и продължават да съществуват в много общества: децата се отглеждат от членове на семейството, различни от техните родители, от по-широки общности, от самотни родители, от техните братя и сестри и т.н. Те са всичко друго, но не и „неестествени“. Ето защо политиките и законите трябва да се съсредоточават около принципа на най-добрия интерес на детето (определен в Конвенцията за правата на детето на ООН) и да насърчават капацитета на полагащите грижи да отглеждат здрави и щастливи деца.
ЛГБТИ хората са педофили.
Няма никаква връзка между ЛГБТИ и насилието над деца. Доказателствата показват, че ЛГБТИ хората по целия свят, точно както хетеросексуалните, са добри родители, учители и модели за подражание за младежите. Представянето на ЛГБТИ хората като педофили или опасни за децата е погрешно и обидно. Това е отвличане на вниманието от необходимостта от сериозни, адекватни и навременни мерки за защита на всички деца, включително онези, които крият сексуалната си ориентация и полова идентичност.